W tym miejscu zamówisz domowe kiszonki warzywne.

Kiszone warzywa są tak silnie związane z tradycyjną kuchnią polską, że sądzimy, iż jest to typowo słowiański rarytas, rzadko napotykany w pozostałych częściach świata. Jednak kiszone przetwory warzywne popularne są nie tylko na terenie Europy, ale także w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Kwaszonki – czyste zdrowie na naszym stole

Wedle historyków proces konserwowania żywności poprzez ich zanurzenie w occie, w solance czy też w soli, znany jest ludziom od ponad 4 tysiące lat. Technika ta przypuszczalnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z terenów antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niskie pH roztworu, w którym jest ona zanurzona, hamuje rozmnażanie się bakterii gnilnych. Kilkaset lat temu był to perfekcyjny sposób, żeby wydłużyć okres przydatności do spożycia mięsa, ryb i warzyw nawet o kilka miesięcy. W wyniku tego pojawił się zwyczaj preparowania m.in. kiszonek z myślą o zimie i wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory od zarania swojego istnienia słyną z własności prozdrowotnych, co naturalnie nie jest przesadzone. Wyróżniają się one m.in. ogromną zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały w magazynie kiszone warzywa, sporadycznie chorowali na szkorbut. Ciekawostką jest, że w naszym języku kwaszonki z warzyw nazywa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt np z pulpy ziemniaczanej lub buraka cukrowego.

Kwaszonki – co się z reguły kisi?

Najczęściej spotykanym kwaszonym warzywem jest ogórek, który jest używany w kuchni generalnie w większości rejonów świata, nawet w Kanadzie i w USA, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie cieszy się szeroką popularnością. Jednak ogórki kwaszone są tam bodajże niezmiernie lubianym uzupełnieniem hot-dogów, kanapek oraz burgerów. W naszym kraju oprócz ogórka, bardzo popularne są kiszone buraki i kapusta, z których korzysta się do przyrządzania surówek oraz zup. Niemniej jednak to nie jedyne warzywa, które można kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. rzodkiew, fasolkę szparagową, a także owoce (np. cytryny), a czasem nawet ryby.

Ocet i Solanka wpływają na smak oraz teksturę warzyw, nadając im kwasowość i chrupkość. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni lat stały się fundamentem bądź ważnym dodatkiem do setek przepisów regionalnych. Warto wiedzieć, że smak kiszonek może być inny w poszczególnych krajach świata, bowiem zależy on od dodatków do zalewy, których używa się w procesie kwaszenia. W związku z tym ogórek przygotowany według tradycyjnego polskiego przepisu, będzie smakował inaczej niż ten wyprodukowany np. w Japonii.

Dane firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]