W sklepach konopnych, prócz szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można nabyć również susz. Licznym osobom nazwa oraz wygląd tego produktu od razu kojarzy się z nielegalną substancją psychoaktywną. Jednak susz konopny dostępny w sprzedaży w Polsce, podobnie jak olejki, zawiera w głównej mierze kannabinoidy, nie zaś THC (stężenie tego związku – zgodnie z obowiązującymi przepisami – nie może wykraczać poza 0,2%).
Kto może uprawiać susz konopny w naszym kraju?
Susz konopny produkowany jest z liści i kwiatów konopi, zaaprobowanych do legalnego obrotu. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż dziewięć odmian takich konopi przemysłowych (to m.in. Wojko, konopie Białobrzeskie oraz Rajan), a sama ich hodowla cieszy się coraz intensywniejszym zainteresowaniem wśród naszych rolników, częstokroć stając się głównym źródłem ich dochodu.
W Polsce konopie siewne uprawia się dla wielu gałęzi przemysłu, np. celulozowo-papierniczego czy kosmetycznego, jednak podlega to państwowej regulacji, co oznacza, że przedsiębiorca albo rolnik zamierzający rozpocząć ich wysiew musi uprzednio pozyskać stosowne zezwolenie z urzędu gminy lub miasta. Poza tym, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest tylko po uzyskaniu zezwolenia właściwego miejscowo marszałka województwa. Plusem konopi przemysłowych jest to, iż można uprawiać je na uprawach outdoorowych, jak i krytych (indoor), ale również i na scalających obie te metody uprawach szklarniowych.
Terpeny i kannabinoidy – co znajdziemy w suszu konopnym?
Czemu produkcja suszu konopnego zyskuje uznanie w Polsce? Kwiaty i liście konopi przemysłowych, z których otrzymuje się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBG czy CBN), ale też olejki eteryczne (jak np. Humulen oraz Pinen), które dają każdej ich odmianie oryginalny, łatwo wyczuwalny zapach. Terpeny obecne w kwiatach konopi siewnych używane są w wielu produktach spożywczych oraz kosmetycznych.
Ogólnie uznaje się, iż kannabinoidy mają ogromne oddziaływanie na samopoczucie człowieka, a dzięki temu, że nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można zastosować jako dodatek do terapii wspomagający walkę z napadami lękowymi, reumatyzmem, bólami głowy bądź chorobami neurodegeneracyjnymi, jak np. choroba Alzheimera. Multum informacji o działaniu, jak również dawkowaniu tych substancji, można przeczytać między innymi w wynikach badań naukowych zebranych w internetowej bibliotece National Institutes of Health, czyli Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.