Nawet mieszkańcom niewielkich polskich miasteczek doskwiera problem marnej jakości powietrza. Powietrze w Naszym kraju jest jednym z najmocniej zanieczyszczonych w całej UE. Brak regulacji dotyczących domowych instalacji grzewczych, jak również kar za utylizację w paleniskach niebezpiecznych tworzyw (jak przykładowo produkty z gumy czy plastiku) i funkcjonujący przez wiele lat brak regulacji dotyczących instalacji grzewczych, spowodowały duże zapylenie powietrza. Wpływa to niekorzystnie na zdrowie Polaków. Czy można w takim razie zatroszczyć się o oczyszczanie powietrza we własnym mieszkaniu?

Oczyszczanie powietrza – pozbądź się bakterii

Kwestia oczyszczania powietrza to problem, który wszystkie państwa wysoko uprzemysłowione muszą jak najszybciej rozwiązać, jeżeli troszczą się o dobry stan zdrowia ich mieszkańców. Będzie to niezaprzeczalnie trudny i długi proces. Miast jednak wyczekiwać, aż powietrze poprawi swoją jakość, można już w tej chwili samodzielnie zatroszczyć się o jego oczyszczenie. Dzięki domowym oczyszczaczom powietrza w kilkadziesiąt minut można całkowicie odfiltrować cząsteczki pyłu zawieszone w powietrzu (PM10 i PM2,5), a także większość grzybów i zarazków, powodujących niekiedy poważne problemy zdrowotne. Plusy stosowania urządzenia do oczyszczania powietrza cenią sobie przede wszystkim osoby cierpiące z powodu alergii bądź astmy, ale i ludzie zdrowi ekspresowo zauważą pozytywne oddziaływanie czystego powietrza.

Oczyszczanie powietrza – wybierz sprzęt z adekwatne atestami

Osoby przebywające w pobliżu autostrad i mieszkańcy mocno rozwiniętych terenów powinni posiadać oczyszczacze, które bez problemów dadzą sobie radę z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Chodzi tutaj przede wszystkim o przefiltrowanie cząsteczek pyłów zawieszonych, oznaczanych skrótami PM2.5 i PM10. W procesie oczyszczania powietrza sprzęt powinien również pozbyć się z niego nie tylko zalążków grzybów, drobnoustrojów oraz zarazków, ale również groźnego dla zdrowia formaldehydu, który bywa obecny w naszych domach w większej lub mniejszej kondensacji. Wybierając sprzęt do oczyszczania powietrza, warto sprawdzić czy ma ono istotne certyfikaty.