Zobacz, gdzie kupić kantar sznurkowy, wejdź na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar to pospolity element uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, ponieważ jedyną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – części umieszczanej w pysku, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z kluczowych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie bardzo rzadko się rozstają. W następstwie tego powinien on być dopasowany do rozmiaru i kształtu głowy konia oraz nie powodować u niego obtarć. Jak zatem wybrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego właściwości powinno się zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy czy podszywany – który lepszy dla zwierzęcia?

Na rynku znajdziemy przeróżne typy kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane i sznurkowe. Te ostatnie, określane również halterami, są polecane ze względu na sporą kontrolę, którą jeździec dzięki nim ma nad koniem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest jednakże kantar skórzany bądź taśmowy. Jeszcze większą wygodę gwarantują kantary podszywane – na przykład sztucznym albo prawdziwym futerkiem, które można odczepić celem umycia. Kantar tego rodzaju wspaniale chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas spacerów albo tresury.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla hanowerów?

Kantary wytwarzane są w kilku rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), który powinni stosować właściciele pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średniej wielkości i pasują m.in. do trakenów, koni wielkopolskich, półkrwi arabskiej oraz fryzyjskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo perszeron).

Dane firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]