Szukasz łańcuchów zimowych? Wejdź na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak jednak typy łańcuchów na koła znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w autach ciężarowych, osobowych, terenowych i dostawczych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi, motywem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują głównie stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Żeby go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i jazdy po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Dane firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]