Faktoring należy do najpopularniejszych aktualnie usług finansowych. Jest adresowany zwłaszcza do firm, które wykorzystują opóźnione czasy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie partnerów do szybszego uregulowania zobowiązań. Oprócz tego jest to także najlepsze wyjście dla firm potrzebujących nowych form pokrycia kosztów wiążących się z inwestycjami. Na czym jednak opiera się faktoring? Czemu jest tak skuteczny? O czym muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę finansowania? Jak ustrzec się możliwych trudności związanych z faktoringiem?

ABC faktoringu dla biznesu

Faktoring zwykle utożsamiany jest w szczególności z wykupieniem należności firmy przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją różnych rodzajów usług, a cesja należności jest tylko jego częścią. Opiera się on na wykupieniu należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, a więc spółki. Oprócz tego potwierdza, że ma zagwarantować mu także pozostałe usługi, czyli pomoc w ściągnięciu niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rachunków oraz porady finansowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają przepisy prawa spółek handlowych oraz kodeksu cywilnego.

Doradca powie, który faktoring jest odpowiedni

Oferty poszczególnych banków świadczących faktoring bywają czasem bardzo zróżnicowane. Aby uniknąć pomyłek, których skutkiem mogą okazać się duże straty, należy dobrze przemyśleć wszystkie z nich. Niezbędne będą wówczas odpowiednie umiejętności, a tych często zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego wybór oferty powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten powie nam, w jaki sposób znaleźć bank, jaki zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie pewien wydatek, ale może okazać się, iż dzięki niemu unikniemy zawarcia niekorzystnej umowy.