Jeżeli interesujesz się systemem SWIFT, koniecznie skieruj się tutaj.

Mimo, iż w zasadzie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Lecz system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z fundamentów sprawnego działania światowego rynku finansów.

Co jest największym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej złożone niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny używany aktualnie system tego rodzaju. Poza nim np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: Express Elixir, SORBNET oraz SEPA.Na całym świecie stosowane są również przeróżne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na terenie konkretnego kraju.

Jak zatem wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie państwa świata, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 11 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie oraz sporo pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT znanych banków, działających w Naszym kraju.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]