Potrzebujesz informacji o fakturach ustrukturyzowanych? Dobrze trafiłeś!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., ale ostatecznie właściciele firm na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla biur księgowych

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają ściśle ustaloną strukturę informacji zakodowanych z użyciem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania praktycznie mało co mówi osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, jednakże dla dostosowanego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur ten dokument będzie w pełni klarowny. Dzięki temu, że faktury otrzymują jednolitą strukturę obojętnie jakie programy księgowe wykorzystują obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to znaczący krok naprzód zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd na co dzień spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania przez programy księgowe informacji z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF czy zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają możliwość błędu przy przenoszeniu danych z faktury przez człowieka, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – lepsze uszczelnienie systemu podatkowego

Każdy właściciel przedsiębiorstwa z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw między innymi nie muszą przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej odbiorą zwrot podatku VAT i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że faktury się nie zawieruszą (system przetrzymuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu przeciwdziała nieprawidłowościom w sferze podatku dochodowego, od towarów i usług oraz akcyzowego. Watro dodać, że konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji księgowej, lecz trzeba dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]