Szukasz więcej wiadomości o likwidacji blizn rogówki? Skieruj się na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/

Oko to delikatny element ciała i błyskawicznie można je uszkodzić. W następstwie rozmaitych chorób i urazów na powierzchni rogówki pojawiają się blizny, które w mniej lub bardziej rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem usunąć, wykorzystując metody laserowej korekty wzroku.

Co może spowodować tworzenie się blizn rogówkowych?

Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka gałki ocznej, która je zabezpiecza, a jednocześnie kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do kolejnych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezwykle plastyczna i chociaż najczęściej niewielkie jej otarcia leczą się same, nieraz dochodzi do jej zbliznowacenia, także na skutek naszej nieostrożności. Co powoduje tworzenie się blizn rogówkowych? Mogą być one przeważnie efektem różnych chorób (np. kiły), urazów jak skaleczenia, zadrapania oraz oparzenia bądź przedostania się do oka ciała obcego. Ale blizny rogówkowe mogą wykształcić się też w wyniku niedbałego zakładania soczewek korekcyjnych. Poza zauważalnym pogorszeniem się wzroku, o występowaniu blizn rogówki wskazuje kilka innych symptomów, takich jak np. zaczerwienienie oczu, wrażliwość na światło czy wrażenie bólu gałki ocznej, dlatego jeżeli ich doświadczasz rekomendujemy niezwłocznie umówić się na konsultację z okulistą. W czasie szczegółowego badania sprawdzi on rozmieszczenie, głębokość i wielkość blizn, a także poinformuje o opcjach ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówki – na czym polega metoda PTK?

Najczęściej stosowaną obecnie procedurą likwidacji blizn na rogówce jest PTK – zabieg realizowany w znacznej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na eliminację nie tylko blizn z centralnego, ale i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK stosuje się także do leczenia innych wad tej części oka. Blizny usuwa się w procesie odparowania za pomocą wiązki lasera zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni trzeba stosować się precyzyjnie do poleceń lekarskich, nie przemęczać oka i regularnie stawiać się na kontrolę zgodnie z planem.

Dane firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]