Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, że nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często prowadzonych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące niemiłe odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.