Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to przypadłość, która w dużym stopniu ogranicza normalną aktywność – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może być przyczyną innych schorzeń oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi sprostać tym problemom. Jak więc winno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – jak objawia się to schorzenie?

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który silnie skupia promienie świetlne. Leży przed tęczówką i ma mnóstwo nocyceptorów, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w trzydziestego roku życia może ulec zniekształceniu polegającemu na ścieńczeniu oraz uwypukleniu w środkowej części. Jest to spowodowane nadwątleniem tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega działaniu rodników. Stożek rogówki powoduje miopię i miopię, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się również na pieczenie oczu, czasami występuje też widzenie podwójne. Keratoconus częstokroć współistnieje z pozostałymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie obecnie efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na wczesnym etapie choroba jest niwelowana przy pomocy soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, z czasem jednakże nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – zabiegi Topoguided i cross linking

Leczenie stożka rogówki może być prowadzone za pomocą różnorodnych procedur medycznych. Obecnie najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Najlepsze rezultaty przynoszą zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie miopii lub astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który kompletnie likwiduje wadę wzroku.

Dane firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]