Rozstępy na skórze oraz blizny poparzeniowe to znamiona, których czasem nie można ukryć. Nierzadko są przyczyną braku pewności siebie, co może mieć silny wpływ na nasze życie. Do ich usuwania w nowoczesnej medycynie wykorzystuje się laser frakcyjny, dzięki któremu można wygładzić oraz odbudować skórę.

Laser frakcyjny – usuwanie zmarszczek i nie tylko

W medycynie estetycznej laser frakcyjny jest stosowany w bardzo rozległym zakresie, na przykład do likwidowania przebarwień skórnych i blizn poparzeniowych, poprawy owalu twarzy bądź zamknięcia rozszerzonych porów. Terapii takim laserem można więc poddać liczne powierzchnie ciała: twarz, szyję i dekolt, brzuch, a także plecy. Wypada natomiast zaakcentować, że istnieją przeciwwskazania do przystąpienia do zabiegów laserem frakcyjnym – nie wykonuje się ich u osób ze zdiagnozowanym rakiem skóry i u kobiet w ciąży. Należy mieć również racjonalne nadzieje odnośnie terapii laserem frakcyjnym – nie każdą zmarszczkę uda się w pełni wyrównać, podobnie jest z rozstępami oraz bliznami. Pacjent musi być również świadomy, że o ile redukcja rozstępów i blizn laserem frakcyjnym daje trwałe efekty, to już lifting laserowy na długi czas odnawia skórę, jednak procesu starzenia się nie jest w stanie zahamować.

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego?

Podczas zabiegu wiązka lasera frakcyjnego tworzy tysiące niezauważalnych gołym okiem nakłuć, w konsekwencji czego odparowuje wilgoć w skórze. Zabieg realizuje się w znieczuleniu miejscowym, niemniej jednak pacjent może w dalszym ciągu doświadczać pieczenia skóry. Działanie lasera pobudza wytwarzanie kolagenu w tkance, co w efekcie ją ujędrnia, odmładza i wygładza. Rezultaty można ujrzeć już po jednym zabiegu, niemniej jednak zwykle do wyraźnej redukcji zmarszczek i rozstępów potrzebna jest powtórka terapii jeszcze 2-3 razy w kilkutygodniowych odstępach koniecznych do wygojenia się tkanki, ponieważ czas odnowy skóry po zabiegu laserem trwa 7-12 dni. W czasie po zabiegu należy w odpowiedni sposób dbać o skórę, a o wszelkich zaleceniach poinstruuje pacjenta lekarz prowadzący.