Chirurgiczne usuwanie znamion umożliwia zdiagnozowanie czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. Jakie zmiany można wycinać przy pomocy lasera? Kiedy należy zapisać się na konsultację z lekarzem?

Dermatochirurgia – wycinanie znamion laserem i chirurgicznie

Nowotwory złośliwe skóry to groźne i nierzadko kończące się śmiercią pacjenta choroby, związane głównie z intensywnym oddziaływaniem na powierzchnię skóry promieni słonecznych. Obecnie diagnostyka raka skóry i dermatochirurgia, czyli obszar medycyny zajmujący się usuwaniem zmian tkanki skórnej, potrafią skutecznie ochronić pacjentów przed nowotworami, też tych złośliwymi. Najistotniejsze są naturalnie profilaktyka oraz okresowe badania. Każdy z nas winien przynajmniej raz w roku umówić się na wizytę do lekarza dermatologa i zbadać podejrzane zmiany skórne, m.in. za pomocą dermatoskopu. Które zmiany można usunąć? Usuwanie znamion można wykonać w przypadku znamion melanocytowych, pieprzyków, ale również narośli skórnych i naczyniaków. Jeśli chcemy zdiagnozować w mikroskopowym badaniu materiału tkankowego, czy wycięta zmiana (np. przebarwienie posłoneczne), jest groźna oraz czy może przeobrazić się w nowotwór skóry należy w tej sytuacji wykonać chirurgiczne usuwanie znamion.

a badanie histopatologiczne

Kiedy natomiast można umówić się na laserowe usuwanie znamion? W takim przypadku to lekarz musi w pierwszej kolejności ustalić, iż znamię nie jest złośliwe. Niestety usuwanie znamion przy pomocy lasera nie pozwala na przeprowadzenie badania histopatologicznego. Zmiany często nie są również usuwane całkowicie. Natomiast podczas zabiegu chirurgicznego, znamiona skórne są wycinane z niewielkim marginesem, a w następnej kolejności badane histopatologicznie. To w tej chwili najlepsza metoda diagnozowania nowotworu skóry. Sam zabieg trwa mniej więcej 3 kwadranse, a pacjentowi zostaje podane znieczulenie miejscowe. Po usunięciu zmiany należy raz dziennie dezynfekować ranę. Szwy ściąga się po 2 tygodniach od zabiegu.