Na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/ znajdziesz więcej szczegółów o biopsji prostaty.

Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina kształtem i rozmiarem kasztan jadalny. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą pojawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważna jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość ujawnienia przerostu lub zapalenia tego gruczołu, a także odpowiednio wczesnego wykrycia groźnych zmian nowotworowych. Trzeba podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno lekceważyć ryzyka jego ewentualnego rozwoju.

Alarmujące objawy – kiedy odwiedzić urologa?

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia powinni w regularnych odstępach pojawiać się w gabinecie urologicznym, w szczególności jeżeli zauważyli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, tj. problemy w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, problemy ze wzwodem oraz ejakulacją, ale także krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. By jednak mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – co trzeba wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą wykorzystania równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym z reguły około 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, bowiem przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki gruczołu są później analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, zaburzenia krzepliwości krwi i alergia na niektóre leki. Dlatego też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]