Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Zwykle używa się ich podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one konieczne do tego, aby należycie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się również w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie prześwitów na okna, drzwi i bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z drewnianych desek bądź mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozmontowaniu może być użyta powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – wielu wykonawców i inwestorów stawia więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki produkuje się ze sklejki, drewna bądź metalu, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Na ogół jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a strukturę scalają narożniki, łączniki, głowice ze stali lub aluminium i belki.

Wynajęcie szalunków – kiedy warto?

Firmy często zajmujące się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących wznieść pojedynczy obiekt oraz ekip, które zwykle oferują odmienne usługi. Zakup wszelkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]