Nie szukaj już więcej! W tym miejscu znajdziesz obrączki Kraków.

Dla większości kobiet ślub jest wyjątkowo ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten łączy małżonków na zawsze, a symbolem ich zaangażowania, wierności i uczucia są obrączki ślubne, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu wręczenie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu ślubu. Mało osób wie jednakże, iż mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę kilkaset lat później. I choć uprzednio bywały przypadki, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyruszali na wojenne wyprawy, aczkolwiek zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, iż w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w innych krajach, jak na przykład w Czechach, w Brazylii, w Szwecji czy w Irlandii, zakłada się je na lewą dłoń, którędy według staroświeckich wierzeń biegnie “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i przymierzają obrączki wspólnie, jakkolwiek zwyczaj rekomenduje, że narzeczona nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – kiedyś z miedzi, teraz z platyny i złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się mniej krzykliwym designem. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z najrozmaitszych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak miedź czy mosiądz), które uosabiały moc miłości. Współcześnie do ich stworzenia używa się przeważnie złota i platyny, które są symbolem zaufania do partnera. Owszem, są one też często inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie nabywane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą też nieraz usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka lub istotny dla nowożeńców cytat.

Dane firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]